Zapraszamy na I konferencję medyczną WUMed

Szanowni Państwo,

w bieżącym roku akademickim nasza uczelnia obchodzi jubileusz 30 - lecia istnienia. Zaplanowaliśmy na ten czas szereg wydarzeń. Pierwszym z nich jest konferencja naukowa poświęcona kadrze medycznej w dobie zmieniających się potrzeb zdrowotnych i narastających zagrożeń. Planując ją, nie przypuszczaliśmy jak jej tytuł i zakres będzie aktualny i adekwatny do dzisiejszych realiów. Obostrzenia związane z pandemią uniemożliwiły nam przeprowadzenie konferencji w siedzibie uczelni.

Stwierdziliśmy jednak, że jako uczelnia medyczna związani jesteśmy pewną powinnością. Naszym wewnętrznym nakazem jest dzielenie się wiedzą i wymiana doświadczeń pomimo, a może nawet tym bardziej, w czasach powszechnego zagrożenia zdrowia.

Patroni I konferencji Medycznej WUMed
I ogólnopolska konferencja WUMed, za nami

21 listopada, w ciągu ponad sześciu godzin obrad podjęto kilkanaście palących problemów związanych ze współczesną pielęgniarką i położną w dobie aktualnych potrzeb zdrowotnych i zagrożeń.

Zagadnienia uszeregowano w trzech blokach tematycznych: edukacja, e-zdrowie oraz pielęgniarstwo i położnictwo jako nauki interdyscyplinarne. Wśród prelegentów znaleźli się wybitni przedstawiciele swoich dyscyplin, zarówno naukowcy jak i praktycy. Mieliśmy okazję wysłuchać wykładów prof. dr hab. Ireny Wrońskiej, dr hab. Marioli Głowackiej, dr nauk o zdrowiu Beaty Cholewki a także głównej organizatorki i pomysłodawczyni wydarzenia - prof. dr hab. Joanny Jasińskiej, prorektor ds. dydaktyki i rozwoju WUMed.

Organizatorzy I-szej konferencji WUMed

Komitet Naukowy Konferencji:

  • prof. dr hab. Irena WROŃSKA
  • dr hab. Mariola GŁOWACKA
  • dr hab. Joanna JASINSKA, prof. WUMed
  • dr n. o zdr. Beata CHOLEWKA
  • dr Tomasz PAWLĘGA
  • dr Krystyna SELIGA
  • dr Ewa ĆWIK
  • mgr Krystyna Reperowska
Prelegenci I konferencji medycznej WUMed

Lista prelegentów według kolejności wystąpień (patrz: AGENDA)

Retransmisja I konferencji medycznej WUMed

Obrady konferencji były transmitowane na żywo na kanale Youtube oraz na profilu Facebook Uczelni. Zapraszamy do obejrzenia retransmisji wydarzenia.

Ból może być chorobą

Rozmowa z mgr Anną Komorowską – psychologiem, pielęgniarką, specjalistką w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, wieloletnim pracownikiem Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Opieki, wykładowcą akademickim Warszawskiej Uczelni Medycznej.

Pani Anno, ból towarzyszy każdemu z nas niejednokrotnie. Jednak istnieje coś takiego jak ból chroniczny, ostry, który się leczy. Kiedy ból staje się nie tylko sygnałem ale już chorobą?

W klasyfikacji medycznej mówimy o bólu ostrym i przewlekłym. Głównym kryterium rozróżnienia rodzaju bólu jest czas jego trwania. Ból ostry charakteryzuje się dolegliwościami trwającymi do trzech miesięcy, jest to najczęściej ból receptorowy, pełni on funkcję ostrzegawczo – obronną. Może to być ból; urazowy, pooperacyjny, wieńcowy, rwa kulszowa lub kolka nerwowa.

Żywność specjalnego przeznaczenia

Rozmowa z Ewą Radwan, Kierownikiem ds. naukowych Dywizja Żywności Medycznej firmy Nutricia.

Pani Ewo, żywienie w polskich szpitalach to często, niestety temat anegdot. Wszyscy doświadczyliśmy z pewnością konieczności "dokarmiania" swoich bliskich przebywających w szpitalu.  Czy w ostatnim czasie coś się zmieniło? jakie są wytyczne/ trendy żywienia szpitalnego?

Wszyscy życzylibyśmy sobie, aby wsparcie dietetyczne jakie pacjent otrzymuje w szpitalu w pełni odpowiadało jego potrzebom żywieniowym i dzięki temu stanowiło integralny element terapii. Wiemy jednak, że z uwagi na brak regulacji dotyczących jakości posiłków szpitalnych czy samej stawki żywieniowej, przypadającej na jednego pacjenta sytuacja wygląda bardzo różnie w poszczególnych placówkach.

Najważniejsza jest świadomość zagrożenia

Rozmowa z  mgr Eweliną  Czeleń,  specjalistką w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego, Konsultantką Wojewódzką w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego na terenie województwa lubuskiego.

Pani Ewelino, pielęgniarki podobnie jak lekarze również specjalizują się w swojej dziedzinie. Jedną z nich jest praca z pacjentem onkologicznym. Nie mówi się o tym, ale codzienne obcowanie ze stosowaniem chemioterapii w leczeniu systemowych nowotworów, niesie zagrożenia w pracy pielęgniarki - jakie są? czym skutkują?

W trakcie opieki nad pacjentami onkologicznymi, w związku ze specyfiką leczenia tej grupy chorych, największym problemem jest ciągły kontakt z lekami cytostatycznymi.

Myć, szorować, otrząsać pchły

Rozmowa z Ojcem dr. Krzysztofem Wendlikiem, Przeorem Klasztoru Paulinów w Warszawie.

Wykład Ojca podczas I Ogólnopolskiej Konferencji Warszawskiej Uczelni Medycznej, dot. Błogosławionej Hanny Chrzanowskiej wywołał wiele emocji. Uczestnicy nie kryli wzruszenia.  Kim była Hanna Chrzanowska?

Hanna Helena Chrzanowska herbu Korab urodziła się 7 października 1902 r. w Warszawie a zmarła 29 kwietnia 1973 w Krakowie. Rodzicami jej byli Ignacy Chrzanowski (prof. UJ) oraz Wanda Szlenkier. W latach 1922-1924 uczęszcza do Warszawskiej Szkoły Pielęgniarstwa przy ul. Smolnej 8.

​Kurs kosmetologiczny to za mało

Rozmowa z dr Anetą Kondrzycką – Dąda, kierownikiem studiów na kierunku Kosmetologia, adiunktem WUMed.

Pani Doktor, podczas I Ogólnopolskiej Konferencji Warszawskiej Uczelni Medycznej mówiła Pani o  projekcie rozszerzenia kompetencji pielęgniarki w zakresie samodzielnego wykonywania zabiegów z dziedziny kosmetologii i kosmetologii estetycznej. Na czym on polega?

Projekt zakłada podjęcie przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych działań w kierunku zmian w przepisach regulujących kształcenie podyplomowe pielęgniarek poprzez wprowadzenie nowej ścieżki kształcenia umożliwiającej pielęgniarce nabycie uprawnień do wykonywania zabiegów z dziedziny kosmetologii i kosmetologii estetycznej.

Rozwiązania przyszłości czy drogie gadżety?​

Rozmowa z Kazimierzem Cięciakiem, dyr. Konsultingu sektora e-zdrowie Comarch Healthcare.

Panie Dyrektorze, podczas I Ogólnopolskiej Konferencji Warszawskiej Uczelni Medycznej, duże zainteresowanie uczestników wzbudził temat zastosowania nowoczesnych rozwiązań informatycznych w medycynie. Gdybyśmy mogli podsumować – jakie są trendy, narzędzia - co się stosuje, nad czym się pracuje.

Nowoczesne rozwiązania informatyczne znalazły zastosowanie praktycznie już w każdej dziedzinie medycyny. Najbardziej zaawansowane i zarazem popularne obszary użytkowania telemedycyny dotyczą między innymi profilaktyki, opieki senioralnej, pacjentów kardiologicznych i chorób przewlekłych.

Bezpieczni w sieci

Rozmowa z dr. Andrzejem Góralskim, kierownikiem studiów na kierunku informatyka, adiunktem WUMed.

Panie doktorze, informatyka stałą się dziedziną powszechnie znaną, szczególnie w jej użytkowym wymiarze. Pandemia COVID-19 przyśpieszyła konieczność znajomości choćby podstawowych umiejętność teleinformatycznych również w systemie ochrony zdrowia. Od wielu miesięcy pacjenci kontaktują się z przychodniami głównie telefonicznie i on-line.

To prawda. Rozwiązania teleinformatyczne stały się niezbędne w życiu codziennym, w tym w korzystaniu  z pomocy medycznej. Szczególnie uciążliwe stało się to dla tej części seniorów, która do tej pory nie musiała lub nie chciała korzystać z nowych technologii. Pandemia zmusza ich do tego głownie w momencie konieczności skorzystania z pomocy instytucji ochrony zdrowia.

Rozwój to jedyny słuszny kierunek

Rozmowa z dr nauk o zdrowiu Beatą Cholewką, adiunktem w Warszawskiej Uczelni Medycznej.

Pani Doktor, podczas I Ogólnopolskiej Konferencji Warszawskiej Uczelni Medycznej, Współczesna pielęgniarka i położna w dobie aktualnych potrzeb zdrowotnych i zagrożeń, podjęto klika zasadniczych i palących problemów współczesnego pielęgniarstwa dotyczących kształcenia, pracy i rangi społecznej pielęgniarek i położnych. Podsumujmy to.

Współczesne pielęgniarstwo, zarówno to krajowe, europejskie a także światowe tworzy swój nowy wizerunek. Zmieniają się kompetencje i zakres działań pielęgniarek, powstają nowe dziedziny pielęgniarstwa oraz nowe obszary praktyki klinicznej. Zwiększa się ich samodzielność. Przeobrażeniom podlega także ich rola społeczno – zawodowa. 

​Pandemia to test dla systemu ochrony zdrowia

Rozmowa z dr hab. Joanna Jasińską, prorektor ds. dydaktyki i rozwoju Warszawskiej Uczelni Medycznej, pomysłodawczynią i organizatorką konferencji.

Pani Profesor, I Ogólnopolska Konferencja Warszawskiej Uczelni Medycznej poświęcona Współczesnej pielęgniarce i położnej w dobie aktualnych potrzeb zdrowotnych i zagrożeń, za nami. Wydarzenie skupiło wybitnych przedstawicieli swoich dziedzin, zyskało również duże grono obserwujących – odbywało się on-line. Czy planując forum spodziewali się Państwo takiego zainteresowania.

Jesteśmy bardzo wdzięczni za takie przyjęcie inicjatywy i samej konferencji. Do udziału w niej udało nam się namówić wybitnych przedstawicieli swoich specjalności, m.in. prof. dr hab. Irenę Wrońską, dr nauk o z dr. Mariolę Głowacką czy, o. dr. Krzysztofa Wendlika, Przeora klasztoru Paulinów w Warszawie.


instytucje współpracujące
Instytut
"Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka"
w Warszawie
Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji
im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher

ul. Spartańska 1, Warszawa
Narodowe Centrum
Profilaktyki Zdrowotnej
www.ncpz.eu
Narodowy Instytut
Kardiologii

ul. Alpejska 42, 04-628 Warszawa
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne
Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

ul. Banacha 1A, 02-097 Warszawa
Szpital Praski
p.w. Przemienienia Pańskiego
Sp. z o.o.

Aleja Solidarności 67, Warszawa
Szpital Wolski
im. dr Anny Gostyńskiej
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

ul. Kasprzaka 17, Warszawa
Warszawski
Szpital Południowy

ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego 99, Warszawa
Mazowiecki Szpital Wojewódzki
im. św. Jana Pawła II w Siedlcach
Sp. z o.o.

Księcia Józefa Poniatowskiego 26,
08-110 Siedlce
Szpital Miejski
w Siedlcach

ul. Starowiejska 15, Siedlce
Szpital Powiatowy
w Garwolinie

ul. Lubelska 50,
08-400 Garwolin
Samodzielny Publiczny Szpital
Kliniczny im. prof. Orłowskiego
CMKP

ul. Czerniakowska 231,
00-416 Warszawa
Szpital Czerniakowski
Sp. z o. o.

ul. Stępińska 19/25, Warszawa
Mazowiecki Szpital Bródnowski
ul. Kondratowicza 8, Warszawa
Samodzielny Publiczny
Szpital Kliniczny
im. prof. Adama Grucy
CMKP

ul. Konarskiego 13, Otwock
Szpital Specjalistyczny
im. Świętej Rodziny

Madalińskiego 25, 02-544 Warszawa
Szpital Kolejowy
im. dr med. Włodzimierza Roeflera
w Pruszkowie
Szpital św. Anny
w Piasecznie
Adama Mickiewicza 39,
05-500 Piaseczno
Szpital Dziecięcy
im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

ul. Niekłańska 4/24, Warszawa
Mazowiecki
Szpital Wojewódzki
Drewnica Sp. z o.o.

Rychlińskiego 1, Ząbki
Szpital Matki Bożej
Nieustającej Pomocy
w Wołominie

ul. Gdyńska 1/3
05-200 Wołomin
Mazowieckie Centrum
Neuropsychiatrii Sp. z o.o.

Zagórze k/Warszawy
05-462 Wiązowna
Wojewódzka Stacja
Pogotowia Ratunkowego
i Transportu Sanitarnego
"MEDITRANS"
SPZOZ w Warszawie

ul. Hoża 56, 00-685 Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych
Zakładów Lecznictwa Otwartego
Warszawa-Ochota

ul. Szcześliwicka 36, 02-353 Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych
Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Bemowo-Włochy

ul. Gen. M. C. Coopera 5, Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego
Warszawa-Mokotów

ul. A.J.Madalińskiego 13, Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej
im. Dzieci Warszawy
w Dziekanowie Leśnym
Centrum Medyczne
GRUPA ZDROWIE

Nowodworskie
Centrum Medyczne

ul. Miodowa 2
Nowy Dwór Mazowiecki
Stołeczne Centrum
Opiekuńczo-Lecznicze
Sp. z o.o.

ul. Mehoffera 72/74, Warszawa
Zakład Opiekuńczo - Leczniczy
Zakład Leczniczo - Rehabilitacyjny
WIGOR

w Legionowie
Centrum Intensywnej Terapii Olinek
ul. Bobrowiecka 9, Warszawa
RADIOMEDICA
Centrum Diagnostyki Obrazowej

ul.Bobrowiecka 9, Warszawa
Hospicjum
Sióstr Felicjanek
im. bł. Hanny Chrzanowskiej

ul. Nowowiejska 10A, Warszawa
HOSPICJUM EWDOMED
ul. Piłsudskiego 3a
05-510 Konstancin-Jeziorna
NESTOR
Bezpieczny Dom Opieki

ul.Bobrowiecka 9, Warszawa
Fundacja
Odzyskać Radość

Bogurzyn 87, 06-521 Wiśniewo
Niepubliczny żłobek
Ale Frajda

ul. Bolesławicka 40, Warszawa
Warszawskie Zakłady
Sprzętu Ortopedycznego S.A.

al. Bohaterów Września 9, Warszawa
www.fantomy-szkoleniowe.pl
Podkarpackie centrum
Usług Dydaktycznych

ul. Rymanowska 15a
35-083 Rzeszów

Kontakt

Warszawska Uczelnia Medyczna
im. Tadeusza Koźluka

ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

INFORMACJE O UCZELNI / REKRUTACJA:  
T: 22 559 21 05
T: 22 559 21 06
T: 22 559 22 35
E: rekrutacja@wumed.edu.pl
Copyright © 2024 - WUMed
WUMed | Facebook WUMed | YouTube WUMed | Instagram
WUMed | Strona główna WUMed | Do góry WUMed | Powrót