Podsumowanie III Konferencji Medycznej WUmed

III Konerencja WUMed za nami...Ponad osiem godzin obrad, kilkudziesięciu wyjątkowych prelegentów i niezwykle ważnych tematów dla środowiska pielęgniarek i położnych. Tak było 28 maja. „Na gorąco” po zakończeniu wydarzenia rozmawialiśmy z pomysłodawczynią i główną organizatorką Konferencji, prof. Joanna Jasińską, prorektor ds. dydaktyki i rozwoju WUMed.

 

Pani Profesor, III Ogólnopolska Konferencja Warszawskiej Uczelni Medycznej, za nami. Tematem wydarzenia 28 maja było Pielęgniarstwo i położnictwo w dobie wyzwań globalnych i aktualnych potrzeb zdrowotnych - próba diagnozy i rekomendacje.

prorektor Joanna Jaśińska | 3 konferencja WUMedKonferencje poświęcone kształceniu i pracy pielęgniarek i położnych, wpisaliśmy na stałe do kalendarza naukowych aktywności naszej uczelni. Dwie poprzednie spotkały się z ogromnym zainteresowaniem środowiska. Otrzymywaliśmy oczywiście nie tylko pochwały ale również słowa konstruktywnej krytyki. Są dla nas bardzo ważne przy budowaniu zakresu tematycznego kolejnych forów dyskusyjnych. W tym roku zadedykowaliśmy nasze wydarzenie przede wszystkim reprezentantom środowiska pielęgniarek i położnych aktywnie pracujących, kształcących przyszłe kadry medyczne, kierujących pracą zespołów pielęgniarskich i zespołów położnych, i tych studiujących. Podobnie jak w latach ubiegłych udało nam się zgromadzić naprawdę znaczących w swoich dziadzinach prelegentów.

No właśnie, siłą konferencji WUMed są podejmowane aktualne i ważne zagadnienia i wyjątkowi mówcy.

Myślę, że niezwykle istotnym jest fakt, ze Komitetowi Naukowemu naszych wydarzeń przewodniczy prawdziwy autorytet w dziedzinie nauk o zdrowiu, szczególnie pielęgniarstwa -pani. Prof. dr hab. Irena Wrońska. To budzi zaufanie prelegentów, którzy chętnie godzą się na wystąpienie. 28 maja wysłuchaliśmy wykładów takich specjalistów jak m.in. pani dr Dorota Kilańska, dr Paweł Witt, dr Beata Cholewka, dr Monika Tomaszewska, dr Beata Wieczorek-Wójcik , dr hab. Agata Mesjasz-Lech. Niezwykle cieszy nas także obecność oraz zabranie głosu przez Przewodniczącą Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, panią mgr Annę Dudzińską oraz panią mgr Katarzynę Kowalską - Prezes Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe. Wspaniałych mówców oczywiście było więcej, jednak nie sposób wszystkich w krótkiej rozmowie wymienić, dlatego zapraszam na stronę naszej konferencji www.konfrencja.wumed.edu.pl, gdzie znajdą Państwo wszystkie materiały konferencyjne- w tym nagranie wydarzenia, oraz pokonferencyjne - gdzie regularnie będziemy publikować rozmowy z naszymi prelegentami, podsumowania najważniejszych tematów.

Podjęto niezwykle ważne tematy dla środowiska pielęgniarek i położnych – obecnych w zawodzie i tych przyszłych. Jakie płyną wnioski z podjętej dyskusji?

Agendę podzieliliśmy na trzy bloki tematyczne: strategia dla pielęgniarstwa i położnictwa - spojrzenie z perspektywy krajowej i globalnej, nowe technologie medyczne - miejsce współczesnego pielęgniarstwa i położnictwa, interdyscyplinarna sesja pielęgniarstwo i położnictwo. Podsumowywaliśmy doświadczenia dwóch lat pracy medyków i studentów kierunków medycznych w pandemii, rozmawialiśmy o kształceniu kadr medycznych -czyli bazie, którą my akademicy tworzymy dla nowych pokoleń kadr medycznych, oczekiwaniach pracodawców prywatnych wobec absolwentów kierunków medycznych - tu bardzo potrzebny głos pani dr n.o zdr. Moniki Tomaszewskiej. Dużo miejsca poświęciliśmy cyfryzacjii innowacyjnych rozwiązaniom w ochronie zdrowia, w tym już na etapie nauczania - ważne wystąpienia dr Doroty Kilańskiej i dr Beaty Cholewki. Kolejnym wnioskiem płynącym z naszych obrad jest konieczność podkreślenia i rozwoju przywództwa i mentoringu w pielęgniarstwie i położnictwie w tym, na etapie kształcenia. Ważnymi punktami konferencji były także przedstawione przez panią dr Beatę Wieczorek – Wójcik wyniki najnowszych badań „Niedostarczona opieka w badaniach naukowych w Polsce” oraz zaprezentowanie nowej i ważnej inicjatywy Koalicja na Rzecz na Bezpieczeństwa Szpitali przez jej Prezesa dr n. o zdr. Pawła Witta. Podkreśliliśmy również funkcję i rolę położnej, którym poświęcaliśmy znaczącą część konferencji. Z dużym zainteresowaniem spotkały się wystąpienia mgr Leokadii Jędrzejewskiej, byłej wieloletniej Konsultant Krajowa w Dziedzinie Pielęgniarstwa Ginekologicznego i Położniczego, oraz mgr Anna Dudzińskiej Przewodniczącej Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych „Pielęgniarstwo i położnictwo jako zawody zaufania publicznego”. Głos zabrało także przyszłe pokolenie położnych czyli nasze studentki tego kierunku, które podzieliły się swoimi pierwszymi doświadczeniami z praktyk na oddziałach położniczych.

Pani Profesor, Pielęgniarstwo i Położnictwo to od dwóch lat najbardziej oblegane kierunki studiów medycznych. To chyba dobry znak dla przyszłości kondycji polskiego systemu ochrony zdrowia jak również wszystkich nas-pacjentów.

To bardzo dobry trend. Mamy nadzieję, że utrzyma się również w kolejnych latach. Wartym podkreślenia jest, że decyzję o podjęciu studiów medycznych podejmują nie tylko maturzyści ale również osoby dojrzałe, pracujące w zawodach pokrewnych ale także zupełnie odbiegających od medycyny. Wśród naszych studentów mamy ludzi niezwykłych, o bogatym doświadczeniu życiowym i zawodowym - innych profesji, którzy postanowili urzeczywistnić swoje marzenia o niesieniu pomocy właśnie na drodze medycznej. Jednym z celów naszych konferencji jest również upowszechnienie wiedzy o obecnym statusie zawodów pielęgniarki i położnej, które zyskały wysoki prestiż i zaufanie społeczne. Duże zainteresowanie kierunkami medycznymi pokazuje, że jesteśmy na dobrej drodze.

Dziękuję za rozmowę i dodam, że transmisja wydarzenia dostępna jest na naszym kanale YouTube oraz na profilu Facebook. Materiałów konferencyjnych i pokonferencyjnych będzie przybywać, a teraz zapraszam do obejrzenia naszej galerii "MAKING OF" czyli jeszcze "gorących" zdjęc z naszego studia konferencyjnego!

Szanowni Państwo,


instytucje współpracujące
Instytut
"Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka"
w Warszawie
Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji
im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher

ul. Spartańska 1, Warszawa
Narodowe Centrum
Profilaktyki Zdrowotnej
www.ncpz.eu
Narodowy Instytut
Kardiologii

ul. Alpejska 42, 04-628 Warszawa
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne
Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

ul. Banacha 1A, 02-097 Warszawa
Szpital Praski
p.w. Przemienienia Pańskiego
Sp. z o.o.

Aleja Solidarności 67, Warszawa
Szpital Wolski
im. dr Anny Gostyńskiej
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

ul. Kasprzaka 17, Warszawa
Warszawski
Szpital Południowy

ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego 99, Warszawa
Mazowiecki Szpital Wojewódzki
im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o.

Ks. Józefa Poniatowskiego 26,
08-110 Siedlce
Szpital Miejski
w Siedlcach

ul. Starowiejska 15, Siedlce
Szpital Powiatowy
w Garwolinie

ul. Lubelska 50,
08-400 Garwolin
Samodzielny Publiczny Szpital
Kliniczny im. prof. Orłowskiego
CMKP

ul. Czerniakowska 231,
00-416 Warszawa
Szpital Czerniakowski
Sp. z o. o.

ul. Stępińska 19/25, Warszawa
Mazowiecki Szpital Bródnowski
ul. Kondratowicza 8, Warszawa
Samodzielny Publiczny
Szpital Kliniczny
im. prof. Adama Grucy
CMKP

ul. Konarskiego 13, Otwock
Szpital Specjalistyczny
im. Świętej Rodziny

Madalińskiego 25, 02-544 Warszawa
Szpital Kolejowy
im. dr med. Włodzimierza Roeflera
w Pruszkowie
Szpital św. Anny
w Piasecznie
Adama Mickiewicza 39,
05-500 Piaseczno
Szpital Dziecięcy
im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

ul. Niekłańska 4/24, Warszawa
Mazowiecki
Szpital Wojewódzki
Drewnica Sp. z o.o.

Rychlińskiego 1, Ząbki
Szpital Matki Bożej
Nieustającej Pomocy
w Wołominie

ul. Gdyńska 1/3
05-200 Wołomin
Mazowieckie Centrum
Neuropsychiatrii Sp. z o.o.

Zagórze k/Warszawy
05-462 Wiązowna
Wojewódzka Stacja
Pogotowia Ratunkowego
i Transportu Sanitarnego
"MEDITRANS"
SPZOZ w Warszawie

ul. Hoża 56, 00-685 Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych
Zakładów Lecznictwa Otwartego
Warszawa-Ochota

ul. Szcześliwicka 36, 02-353 Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych
Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Bemowo-Włochy

ul. Gen. M. C. Coopera 5, Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego
Warszawa-Mokotów

ul. A.J.Madalińskiego 13, Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej
im. Dzieci Warszawy
w Dziekanowie Leśnym
Centrum Medyczne
GRUPA ZDROWIE

Nowodworskie
Centrum Medyczne

ul. Miodowa 2
Nowy Dwór Mazowiecki
Stołeczne Centrum
Opiekuńczo-Lecznicze
Sp. z o.o.

ul. Mehoffera 72/74, Warszawa
Zakład Opiekuńczo - Leczniczy
Zakład Leczniczo - Rehabilitacyjny
WIGOR

w Legionowie
Centrum Intensywnej Terapii Olinek
ul. Bobrowiecka 9, Warszawa
RADIOMEDICA
Centrum Diagnostyki Obrazowej

ul.Bobrowiecka 9, Warszawa
Hospicjum
Sióstr Felicjanek
im. bł. Hanny Chrzanowskiej

ul. Nowowiejska 10A, Warszawa
HOSPICJUM EWDOMED
ul. Piłsudskiego 3a
05-510 Konstancin-Jeziorna
NESTOR
Bezpieczny Dom Opieki

ul.Bobrowiecka 9, Warszawa
Fundacja
Odzyskać Radość

Bogurzyn 87, 06-521 Wiśniewo
Niepubliczny żłobek
Ale Frajda

ul. Bolesławicka 40, Warszawa
Warszawskie Zakłady
Sprzętu Ortopedycznego S.A.

al. Bohaterów Września 9, Warszawa
www.fantomy-szkoleniowe.pl
Podkarpackie centrum
Usług Dydaktycznych

ul. Rymanowska 15a
35-083 Rzeszów

Kontakt

Warszawska Uczelnia Medyczna
im. Tadeusza Koźluka

ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

INFORMACJE O UCZELNI / REKRUTACJA:  
T: 22 559 21 05
T: 22 559 21 06
T: 22 559 22 35
E: rekrutacja@wumed.edu.pl
Copyright © 2024 - WUMed
WUMed | Facebook WUMed | YouTube WUMed | Instagram
WUMed | Strona główna WUMed | Do góry WUMed | Powrót