Szanowni Państwo,
trwająca już ponad rok pandemia dobitnie udowadnia, jak niezbędne jest kształcenie kolejnych, nowych kadr medycznych. Warszawska Uczelnia Medyczna to wyzwanie podjęłai konsekwentnie realizuje. Światowa Organizacja Zdrowia, w związku z 200 - etną rocznicą urodzin twórczyni nowoczesnego pielęgniarstwa, Florence Nightingale, ogłosiła rok 2020 Rokiem Pielęgniarek. My ten czas przedłużamy uznając problematykę tej wyjątkowej grupy zawodowej za niezwykle ważną i wciąż aktualną. Ubiegłoroczna, I konferencja naukowa poświęcona pielęgniarkom i położnym (patrz ARCHIWUM) cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i postawiła przed nami kolejne pytania, na które chcielibyśmy odpowiedzieć. Dlatego też, 29 maja o godz. 9.00 rozpoczniemy II Konferencję Warszawskiej Uczelni Medycznej im. Tadeusza Koźluka nt.:
MISJA I PROFESJONALIZACJA W ZAWODZIE PIELĘGNIARKI I POŁOŻNEJ.
Lista prelegentów według kolejności wystąpień (patrz AGENDA):
Szczegółowy program II Konferencji Medycznej WUMed nt.:
MISJA I PROFESJONALIZACJA W ZAWODZIE PIELĘGNIARKI I POŁOŻNEJ
Obrady konferencji były transmitowane na żywo na kanale Youtube oraz na profilu Facebook Uczelni. Zapraszamy do obejrzenia retransmisji wydarzenia.
Rozmowa z Anną Kiszką i Krzysztofem Wołyńcem, studentami II roku Pielęgniarstwa w Warszawskiej Uczelni Medycznej.
Aniu, Krzysztofie podjęliście studia pielęgniarskie posiadając już inne wykształcenie, inne zawody. Skąd ta decyzja?
Anna Kiszka. Decyzja o podjęciu studiów, wynikała z kilku powodów. Przede wszystkim - zawsze chciałam być pielęgniarką, ale moje kształcenie przebiegło nieco inaczej. Pandemia, sytuacja zawodowa, rozmowa z koleżanką, która rozpoczęła studia na tym kierunku na WUMed rok wcześniej, wszystko to pomogło mi podjąć wyzwanie rozpoczęcia studiów zanim skończę 50 lat.
Rozmowa z mgr Barbarą Kaliwodą - pielęgniarką, socjologiem, wykładowcą WUMed.
Pani wystąpienie podczas II Konferencji Naukowej WUMed, poświęcone kompetencjom kulturowym w pielęgniarstwie spotkało się z dużym zainteresowaniem, wywołało dyskusję. Powiedzmy zatem naszym czytelnikom - czym są kompetencje kulturowe w pielęgniarstwie – wyjaśnijmy to zagadnienie – co oznaczają w praktyce, czego dotyczą?
Kompetencje kulturowe definiuje się jako: rozwijanie świadomości własnych przekonań, odczuć i myśli, w taki sposób, aby zniwelować ich niewłaściwy charakter i wpływ na osoby z innych środowisk kulturowych; demonstrowanie wiedzy i zrozumienia kultury pacjenta; akceptowanie i szanowanie różnic kulturowych; świadczenie opieki zgodnie z oczekiwaniami kulturowymi pacjenta lub dostosowanie opieki do oczekiwań kulturowych pacjenta. Kompetencja kulturowa definiowana jest jako zdolność do szybkiego zrozumienia i efektywnego działania w kulturze innej niż nasza.
Rozmowa z dr nauk o zdrowiu Beatą Cholewką, adiunktem Warszawskiej Uczelni Medycznej, Radcą Ministra Zdrowia.
Pani Doktor, podczas II ogólnopolskiej Konferencji WUMed, „Misja i profesjonalizacja w zawodzie pielęgniarki i położnej”, swoje wystąpienie zatytułowała Pani Pielęgniarstwo - bardziej misja czy profesja? Czy da się to rozstrzygnąć?
Tytuł konferencji był faktycznie próbą zderzenia znaczenia tych dwóch terminów i wskazania czy, w przypadku tego zawodu mamy do czynienia, myśląc o współczesnym pielęgniarstwie bardziej z misją, czy zawód ten wymaga doskonale przygotowanej do jego wykonywania osoby.
Rozmowa z dr hab. Joanna Jasińską, prorektor ds. dydaktyki i rozwoju Warszawskiej Uczelni Medycznej im. T. Koźluka.
Pani Profesor, 29 maja 2021 r. odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Warszawskiej Uczelni Medycznej, podobnie jak ta z 2020 r. poświęcona pielęgniarkom i położnym. Dlaczego uczelnia zdecydowała się ponownie podjąć problematykę tej grupy zawodowej?
Uważamy, że należy wciąż rozmawiać na temat pielęgniarstwa i położnictwa, zwłaszcza z powodu wysokich oczekiwań społecznych. Nie bez znaczenia jest także sytuacja zawodowa pielęgniarek i położnych, co możemy obserwować choćby w ostatnim czasie także w mediach. Światowa Organizacja Zdrowia, w związku z 200. rocznicą urodzin twórczyni nowoczesnego pielęgniarstwa, Florence Nightingale, ogłosiła 2020 Rokiem Pielęgniarek.