Szanowni Państwo,
w bieżącym roku akademickim nasza uczelnia obchodzi jubileusz 30 - lecia istnienia. Zaplanowaliśmy na ten czas szereg wydarzeń. Pierwszym z nich jest konferencja naukowa poświęcona kadrze medycznej w dobie zmieniających się potrzeb zdrowotnych i narastających zagrożeń. Planując ją, nie przypuszczaliśmy jak jej tytuł i zakres będzie aktualny i adekwatny do dzisiejszych realiów. Obostrzenia związane z pandemią uniemożliwiły nam przeprowadzenie konferencji w siedzibie uczelni.
Stwierdziliśmy jednak, że jako uczelnia medyczna związani jesteśmy pewną powinnością. Naszym wewnętrznym nakazem jest dzielenie się wiedzą i wymiana doświadczeń pomimo, a może nawet tym bardziej, w czasach powszechnego zagrożenia zdrowia.
21 listopada, w ciągu ponad sześciu godzin obrad podjęto kilkanaście palących problemów związanych ze współczesną pielęgniarką i położną w dobie aktualnych potrzeb zdrowotnych i zagrożeń.
Zagadnienia uszeregowano w trzech blokach tematycznych: edukacja, e-zdrowie oraz pielęgniarstwo i położnictwo jako nauki interdyscyplinarne. Wśród prelegentów znaleźli się wybitni przedstawiciele swoich dyscyplin, zarówno naukowcy jak i praktycy. Mieliśmy okazję wysłuchać wykładów prof. dr hab. Ireny Wrońskiej, dr hab. Marioli Głowackiej, dr nauk o zdrowiu Beaty Cholewki a także głównej organizatorki i pomysłodawczyni wydarzenia - prof. dr hab. Joanny Jasińskiej, prorektor ds. dydaktyki i rozwoju WUMed.
Komitet Naukowy Konferencji:
Lista prelegentów według kolejności wystąpień (patrz: AGENDA)
Obrady konferencji były transmitowane na żywo na kanale Youtube oraz na profilu Facebook Uczelni. Zapraszamy do obejrzenia retransmisji wydarzenia.
Rozmowa z mgr Anną Komorowską – psychologiem, pielęgniarką, specjalistką w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, wieloletnim pracownikiem Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Opieki, wykładowcą akademickim Warszawskiej Uczelni Medycznej.
Pani Anno, ból towarzyszy każdemu z nas niejednokrotnie. Jednak istnieje coś takiego jak ból chroniczny, ostry, który się leczy. Kiedy ból staje się nie tylko sygnałem ale już chorobą?
W klasyfikacji medycznej mówimy o bólu ostrym i przewlekłym. Głównym kryterium rozróżnienia rodzaju bólu jest czas jego trwania. Ból ostry charakteryzuje się dolegliwościami trwającymi do trzech miesięcy, jest to najczęściej ból receptorowy, pełni on funkcję ostrzegawczo – obronną. Może to być ból; urazowy, pooperacyjny, wieńcowy, rwa kulszowa lub kolka nerwowa.
Rozmowa z Ewą Radwan, Kierownikiem ds. naukowych Dywizja Żywności Medycznej firmy Nutricia.
Pani Ewo, żywienie w polskich szpitalach to często, niestety temat anegdot. Wszyscy doświadczyliśmy z pewnością konieczności "dokarmiania" swoich bliskich przebywających w szpitalu. Czy w ostatnim czasie coś się zmieniło? jakie są wytyczne/ trendy żywienia szpitalnego?
Wszyscy życzylibyśmy sobie, aby wsparcie dietetyczne jakie pacjent otrzymuje w szpitalu w pełni odpowiadało jego potrzebom żywieniowym i dzięki temu stanowiło integralny element terapii. Wiemy jednak, że z uwagi na brak regulacji dotyczących jakości posiłków szpitalnych czy samej stawki żywieniowej, przypadającej na jednego pacjenta sytuacja wygląda bardzo różnie w poszczególnych placówkach.
Rozmowa z mgr Eweliną Czeleń, specjalistką w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego, Konsultantką Wojewódzką w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego na terenie województwa lubuskiego.
Pani Ewelino, pielęgniarki podobnie jak lekarze również specjalizują się w swojej dziedzinie. Jedną z nich jest praca z pacjentem onkologicznym. Nie mówi się o tym, ale codzienne obcowanie ze stosowaniem chemioterapii w leczeniu systemowych nowotworów, niesie zagrożenia w pracy pielęgniarki - jakie są? czym skutkują?
W trakcie opieki nad pacjentami onkologicznymi, w związku ze specyfiką leczenia tej grupy chorych, największym problemem jest ciągły kontakt z lekami cytostatycznymi.
Rozmowa z Ojcem dr. Krzysztofem Wendlikiem, Przeorem Klasztoru Paulinów w Warszawie.
Wykład Ojca podczas I Ogólnopolskiej Konferencji Warszawskiej Uczelni Medycznej, dot. Błogosławionej Hanny Chrzanowskiej wywołał wiele emocji. Uczestnicy nie kryli wzruszenia. Kim była Hanna Chrzanowska?
Hanna Helena Chrzanowska herbu Korab urodziła się 7 października 1902 r. w Warszawie a zmarła 29 kwietnia 1973 w Krakowie. Rodzicami jej byli Ignacy Chrzanowski (prof. UJ) oraz Wanda Szlenkier. W latach 1922-1924 uczęszcza do Warszawskiej Szkoły Pielęgniarstwa przy ul. Smolnej 8.
Rozmowa z dr Anetą Kondrzycką – Dąda, kierownikiem studiów na kierunku Kosmetologia, adiunktem WUMed.
Pani Doktor, podczas I Ogólnopolskiej Konferencji Warszawskiej Uczelni Medycznej mówiła Pani o projekcie rozszerzenia kompetencji pielęgniarki w zakresie samodzielnego wykonywania zabiegów z dziedziny kosmetologii i kosmetologii estetycznej. Na czym on polega?
Projekt zakłada podjęcie przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych działań w kierunku zmian w przepisach regulujących kształcenie podyplomowe pielęgniarek poprzez wprowadzenie nowej ścieżki kształcenia umożliwiającej pielęgniarce nabycie uprawnień do wykonywania zabiegów z dziedziny kosmetologii i kosmetologii estetycznej.
Rozmowa z Kazimierzem Cięciakiem, dyr. Konsultingu sektora e-zdrowie Comarch Healthcare.
Panie Dyrektorze, podczas I Ogólnopolskiej Konferencji Warszawskiej Uczelni Medycznej, duże zainteresowanie uczestników wzbudził temat zastosowania nowoczesnych rozwiązań informatycznych w medycynie. Gdybyśmy mogli podsumować – jakie są trendy, narzędzia - co się stosuje, nad czym się pracuje.
Nowoczesne rozwiązania informatyczne znalazły zastosowanie praktycznie już w każdej dziedzinie medycyny. Najbardziej zaawansowane i zarazem popularne obszary użytkowania telemedycyny dotyczą między innymi profilaktyki, opieki senioralnej, pacjentów kardiologicznych i chorób przewlekłych.
Rozmowa z dr. Andrzejem Góralskim, kierownikiem studiów na kierunku informatyka, adiunktem WUMed.
Panie doktorze, informatyka stałą się dziedziną powszechnie znaną, szczególnie w jej użytkowym wymiarze. Pandemia COVID-19 przyśpieszyła konieczność znajomości choćby podstawowych umiejętność teleinformatycznych również w systemie ochrony zdrowia. Od wielu miesięcy pacjenci kontaktują się z przychodniami głównie telefonicznie i on-line.
To prawda. Rozwiązania teleinformatyczne stały się niezbędne w życiu codziennym, w tym w korzystaniu z pomocy medycznej. Szczególnie uciążliwe stało się to dla tej części seniorów, która do tej pory nie musiała lub nie chciała korzystać z nowych technologii. Pandemia zmusza ich do tego głownie w momencie konieczności skorzystania z pomocy instytucji ochrony zdrowia.
Rozmowa z dr nauk o zdrowiu Beatą Cholewką, adiunktem w Warszawskiej Uczelni Medycznej.
Pani Doktor, podczas I Ogólnopolskiej Konferencji Warszawskiej Uczelni Medycznej, Współczesna pielęgniarka i położna w dobie aktualnych potrzeb zdrowotnych i zagrożeń, podjęto klika zasadniczych i palących problemów współczesnego pielęgniarstwa dotyczących kształcenia, pracy i rangi społecznej pielęgniarek i położnych. Podsumujmy to.
Współczesne pielęgniarstwo, zarówno to krajowe, europejskie a także światowe tworzy swój nowy wizerunek. Zmieniają się kompetencje i zakres działań pielęgniarek, powstają nowe dziedziny pielęgniarstwa oraz nowe obszary praktyki klinicznej. Zwiększa się ich samodzielność. Przeobrażeniom podlega także ich rola społeczno – zawodowa.
Rozmowa z dr hab. Joanna Jasińską, prorektor ds. dydaktyki i rozwoju Warszawskiej Uczelni Medycznej, pomysłodawczynią i organizatorką konferencji.
Pani Profesor, I Ogólnopolska Konferencja Warszawskiej Uczelni Medycznej poświęcona Współczesnej pielęgniarce i położnej w dobie aktualnych potrzeb zdrowotnych i zagrożeń, za nami. Wydarzenie skupiło wybitnych przedstawicieli swoich dziedzin, zyskało również duże grono obserwujących – odbywało się on-line. Czy planując forum spodziewali się Państwo takiego zainteresowania.
Jesteśmy bardzo wdzięczni za takie przyjęcie inicjatywy i samej konferencji. Do udziału w niej udało nam się namówić wybitnych przedstawicieli swoich specjalności, m.in. prof. dr hab. Irenę Wrońską, dr nauk o z dr. Mariolę Głowacką czy, o. dr. Krzysztofa Wendlika, Przeora klasztoru Paulinów w Warszawie.